Prof. Dr. Afif Sıddıki

1973 yılında Ankara’da doğan Afif Sıddıki, İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölüm’ünden 1997 yılında lisans, 1999 yılında ise Bilkent Üniversitesi Fizik Bölüm’ünde yüksek lisans derecesini almıştır. Yaklaşık iki yıl Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, 2001 yılında Stuttgart Max-Planck Katıhal Araştırmaları Enstitüsü’nde 1985 Nobel Fizik ödülü sahibi Prof. Dr. K. von Klitzing’in grubunda doktora araştırmalarını tamamlayarak 2005 yılında Würzburg Julius-Maximilian Üniversitesi’nden doktora derecesini almıştır.

2005-2008 yılları arasında  Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi’nde hem kuramsal Katıhal Fiziği hem de deneysel Katıhal Fiziği konularında doktora sonrası çalışmalarını tamamlayarak, 2008 sonunda yurdumuza dönerek Muğla Üniversitesi Fizik Bölüm’ünde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. 2010 yılında ziyaretçi biliminsanı olarak davet edildiği Harvard Üniversitesi Fizik Bölüm’ünden 2011 yılı başlarında yurda dönerek İstanbul Üniversitesi Fizik Bölüm’ünde Doçent olarak “Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı”nın proje yürütücüsü ve kurucusu olarak  2014 yılı sonuna kadar çalışmıştır. Bu sırada yine Münih Maximilian Üniversitesi deneysel Katıhal Fiziği laboratuvarında ziyaretçi biliminsanı olarak yurdumuzda gerçekleştiremediği deneyleri yaparak Mart 2015 tarihi itibari ile Mimar Sinan Üniversitesi Fizik Bölüm’ünde fiilen göreve başlamıştır. 2017 yılına Katıhal Fiziği Anabilimdalı başkanı olarak yürüttüğü bu görevinden istifa ederek Akyaka’ya yerleşmiş ve ASDM şirketini kurmuştur. 

2019 yılında katıldığı Maltepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm’ünden Profesörlük ünvanını alan Sıddıki, 2021 yılında kısa süreliğine, YazKar AR-Ge A.Ş.’de bilimsel koordinatör, İstinye Üniversitesinde Profesör, Yeditepe Üniversitesi’ndeyse idari personel olarak görev yaptıktan sonra 22 Eylül 2021 itibarı ile “kuantum teknolojileri” alanındaki projelerini gerçekleştirmek üzere öncelikli olarak ASDM şirketinin yöneticiliği görevini üstlenmiştir. Bunula birlikte 6550 sayılı kanun kapsamında ASDM tarafından Sabancı Üniversitesi Nano Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SUNUM) yarı-zamanlı araştırmacı görevlendirilmiştir.

Ellinin üzerinde SCI makalesi bulunan Prof. Dr. Afif Sıddıki’nin Google Scholar kayıtlarına göre 95 makalesi, 749 atıfı ve üç ulusal patent başvurusu bulunmaktadır. 2017-2019 yılları arasında TÜBİTAK UME, 2019-2021 yılları arasında Savunma Sanayii Başkanlığı “RF Teknolojileri” odak programı danışmanlığı görevlerinin yanısıra Prof. Sıddıki, 2020 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Daire Başkanlığı “aktif madde içeren” ve “aktif madde içermeyen” biyosidal ürünler bilim kurulu üyesidir.

 

Evli olan Afif Sıddıki, İngilizce ve Almanca bilmektedir. Ülkemizdeki her seviyeden (anaokul– üniversite) eğitim kurumunda çok sayıda bilimsel seminer veren Dr. Sıddıki, aynı zamanda GÖKABAD Research’ın da kurucuları arasında yer almaktadır.